Šī vietne izmanto sīkdatnes (cookies), lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību.
Ja turpini izmantot šo interneta lapu, tu piekrīti lietot mūsu sīkdatnes.

Maršruti laivošanai pa Gauju

Gauja ir viena no iecienītākajām upēm Latvijā, lai dotos izbraucienā ar laivu. 

Vitamīnu aleja piedāvā izvēlēties kādu no šiem maršrutiem, vai izvēlēties sev piemērotāku maršrutu un dienu skaitu.

Tas būs piemērots izbraucieniem ģimenēm, draugu lokā vai kolektīvajos pasākumos.

Mūsu ieteicamie maršruti:

1 diena:

 • Strenči - Valmiera
 • Jāņrāmis - Cēsis
 • Cēsis - Līgatne
 • Spicrāmis - Strenči
 • Sigulda - Rāmkalni

2 dienas

 • Valmiera - Cēsis
 • Cēsis - Sigulda
 • Lejasciems - Vireši
 • Sigulda-Carnikava

3 dienas

 • Valmiera - Sigulda
 • Valmiera - Līgatne
 • Jāņrāmis - Sigulda

 

Cēsis - Līgatne Laivu, kajaku noma. Laivo pa Gauju ar www.vitaminualeja.lv

 Šis posms ir apmēram 18 km garš (3-5 stundas) - piemērots vienas dienas laivošanai.  Šis ir viens no populārākajiem un skaistākajiem Gaujas laivošanas maršrutiem. Upes krastos ir apskatāmi:

Kvēpenes pilskalns - atrodas 6km aiz Cēsīm. Šī pilskalna pamatu veido 150 metrus gara smilšakmens klints. Kajaku noma Gauja Vitamīnu aleja.

Briedīšu iezis - aptuveni 3km aiz Kvēpenes ieža. Briedīšu iezis ir 4 m augsts smilšakmens atsegums Gaujas kreisā krasta līkumā. To skaistāku padara uz tā virsmas augušās sūnas un ķērpji.

Amatas ieteka Gaujā - Puskilometru aiz Briedīšu ieža Gaujā ietek Amata, kas ir viena no Latvijas straujākajām un skaistākajām Latvijas upēm. Laba kajaku noma Vitamīnu aleja.

Ēdernieku klintis - Ēdernieku klintīs atsedzas stāvi Gaujas smilšakmeņi un mālainie nogulumi ar kopējo garumu – 310 m un maksimālo augstumu līdz 10 m. Ēdernieku klinšu raksturīga pazīme ir arī Ēdernieku niša, kas izvietota tieši pie Gaujas līmeņa un ir 5 m plata, 3 m augsta, bet tikai 1 m dziļa. Teritorijā starp Ķūķu un Ēdernieku klintīm ir neliels avots.

Ķūķu klintis - augstākais devona iežu atsegums Latvijā - 43m. Augšējo daļu virs smilšakmeņiem veido māla slāņi, kas satur daudz pārakmeņotu organismu atlieku. Ķūķu klintis strauji maina savu izskatu upes erozijas un daudzo noslīdeņu dēļ. Laivu noma Gauja.

Leimaņu iezis - Leimaņu iezis atrodas iepretīm Ķūķu klintīm.  Leimaņu ieža īpašs veidojums ir 2 m augstā un 2 m platā kolona pie paša Gaujas līmeņa. Tieši augšpus tās 1,5 m dziļa, 2 m augsta un 2 m plata niša. Laivošana Vidzemē.

Spriņģu jeb Līgatnes iezis - Varena smilšakmens klinšu siena Gaujas kreisajā krastā pirms Līgatnes. Ar vairākiem pārtraukumiem tā stiepjas 600 m garumā. Klinšu lielākais augstums 21 m. Iepretim Spriņģu iezim ir izveidojusies neliela Gaujas krāce, sala un straujtece. Laivu noma Vidzeme.

Līgatnes pārceltuve - Maršruta galapunkts ir Gaujas pārceltuve Līgatnē. Pārceltuve pār Gauju Līgatnē ir vienīgā šāda tipa pārceltuve Baltijā. Pārceltuvi veido divas kopā sastiprinātas laivas, uz kurām ir dēļu klājs. Pāri upei nostieptā trose neļauj prāmi aiznest pa straumi uz leju, bet no krasta uz krastu to pārvieto straumes spēks.

 

Jāņrāmis - Cēsis Laivu, kajaku noma. Laivo pa Gauju ar www.vitaminualeja.lv

Šis posms ir apmēram 10 km garš: (2-4 stundas). Tas būs lielisks atpūtas brauciens. Upes krastos ir apskatāmi:

Ramatu krāces – Laivošanas maršuta pašā sākumā ir Rāmnieku krāces. Laivošana Jāņrāmis- Cēsis.

Rāmnieku tilts - Tērauda nepārtrauktas režģotu siju konstrukcijas tilts. Uzbūvēts 1993.gadā. Gājēju tilts ir koka-tērauda konstrukcijas iekārtais tilts. Tā garums 165 metri. Uzbūvēts 1977.gadā un senā pārceltuves vieta. Laivu noma Gauja.

Ramatu klintis - viena no varenākajām smilšakmens sienām Gaujas senlejā ar vairākām nišām un avotiem. No Gaujas nav ieraugāmas. Vertikālās klints sienas maksimālais augstums - 18m, garums vairāk kā 350m. Klintīs ir vairākas alas un avoti, kas izplūst no tām. Klinšu pakājē atrodas vecupes ezeriņš. Ideāls, vienas dienas laivošanas maršruts.

Ērgļu klintis - ir pašas varenākās savā viengabalainībā visā Gaujas senielejā. Klintis ir valsts nozīmes aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis. Klintis aizņem Gaujas kreiso krastu apmēram 500 m garumā. To augstums ir no 18 – 26 m. Smilšakmenī atrodamas seno devona zivju atliekas un fosforītu konkrēcijas (ieslēgumi). Ērgļu klintis izceļas pārējo klinšu vidū ar daudzām dzelzs savienojumu migrācijas pēdām, kas novērojamas kā rūsganu josliņu zīmējums, kuru veidojusi periodisku dzelzs hidroksīdu izgulsnēšanās, pazemes ūdeņiem sūcoties caur porainajiem smilšakmeņiem. Stāvās, majestātiskās klintis apmeklētājus saista galvenokārt ar savu varenību un plašo, gleznaino ainavu, kas paveras no skatu laukumiņiem virs klintīm. Šīs klintis ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Gaujas Nacionālajā parkā. Teika stāsta, ka atbalss pret šo klinti skanējusi kā ērģeles, tādēļ tās iedēvētas par Ērģeļu klintīm. Ērgļu klintīs ir ierīkotas kāpnes, pa kurām uzkāpjot ir iespējams vērot pasakaino ainavu. Laivu noma Gauja vitamīnu aleja.

Vaidavas upe – Vaidavas upes ietece labajā krastā. Vaidava jeb Strīķupe ir Gaujas labā pieteka Cēsu un Valmieras rajonā. Vaidava ir 10 km gara, upes baseins – 95 kvadrātkilometri. Vaidavas upe iztek no Vaidavas ezera, upes lejas daļā tā līkumo pa mežiem klātu ieleju, kuras dziļums pārsniedz 10 m. Vaidava ietek Gaujā nedaudz lejpus ērgļu klintīm. Lielākā pieteka – Baužupīte; Vaidavas krastos atrodas Kalēja ala, Stoķu klintis un Patkula ala. Sitontop kajaku noma Gauja.

Pielēkšu pārceltuve - Līdz pat 1950. gadam šajā vietā atradās viena no Gaujas pārceltuvēm. Ja ieskatās, tad pie pirmās atpūtas vietas var pamanīt pāļus un trosi, kas no tās saglabājušies. Pārceltuves uz Gaujas upes pirmo reizi vēstures dokumentos pieminētas jau 1350.gadā, kad Rīgas arhibīskaps Fromholds izlēņoja saviem vasaļiem – brāļiem Rozēm (Rozeniem). Mūsdienās bijušās pārceltuves Cēsu puses krastā ierīkotas atpūtas un piknika vietas, dažas ir izdemolētas un sliktā stāvokli, bet laba piejamība – piebraucamais ceļš, autostāvvieta, ļoti gleznaina aplārtne. Pastaigu taka līdz Ērgļu klinšu virsotnei.

ma Gauja Vitamīnu aleja.

 

IZBAUDI GAUJAS SKAISTUMU LAIVOJOT KOPĀ AR MUMS www.vitaminualeja.lv